2016-12-21

Üniversitemiz SCORE Projesi ile Afrikalı ve Avrupalı Gençleri BuluşturuyorAvrupa Birliği' nin Erasmus + KA2 programı kapsamında Bulgaristan' ın Varna Üniversitesi ve Dobriç Inter Futbol Kulübü yürütücülüğünde desteklenen  "Toplumların Spor ile Yenilenmesi ve Güçlendirilmesi: Sosyal Etkinin Sürdürülmesi için Spor Faaliyetleri Yönetiminin Gençlik Çalışmalarıyla Entegrasyonu (SCORE)" başlıklı projeye Üniversitemiz, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ortak olmuştur.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İlker ÖZMUTLU'nun koordinatörlüğünü yaptığı proje kapsamında Yrd. Doç. Dr. Gözde ERSÖZ, Arş. Gör. Yasemin ARI ve Okt. Dr. Duygu DOĞAN  Zimbabve' nin başkenti Harare' de gerçekleştirilen projenin ilk çalıştayına ve bilgilendirme toplantısına katılarak Üniversitemizi temsil etmişlerdir.

Avrupa toplumlarının bilgi ve deneyimlerini Afrika’daki paydaşlarına aktararak bu ülkelerdeki gençlerin spor yoluyla toplumsal yaşamda güçlendirilmesini hedefleyen SCORE projesi on iki ay sürecektir. Projeyi Bulgaristan, Türkiye, Litvanya, Zimbabwe, Botsvana ve Nijerya’dan yükseköğretim kurumları ve spor merkezleri ortak olarak yürütmektedir.

Proje kapsamında; Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından spor faaliyetleri yönetimine yönelik eğitim modülü hazırlanması ve bu eğitim modülünün Şubat ayında Botsvana’da gençlik liderleri ve futbol antrenörlerine uygulanması planlanmaktadır. Eğitim verilen gençlik liderleri ve antrenörler daha sonra Botsvana ve Bulgaristan ülkelerinden katılımı sağlanan futbolculara antrenman yaptırıp onlara futbol branşında yarışmalar düzenleyeceklerdir.